Dentan - gabinet stomatologiczny w Mińsku Mazowieckim | Zabiegi autologiczne
1108
page-template-default,page,page-id-1108,bridge-core-2.5,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-16.8,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.8.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-1202

Zabiegi autologiczne

Zabiegi autologiczne

 

Zabiegi autologiczne to prężnie rozwijająca się część medycyny polegająca na wykorzystaniu krwi pacjenta w celach regeneracyjnych. Potencjał odtwórczy tej naturalnej, bezpiecznej i niealergizującej metody jest ogromny. W Gabinecie Dentan zabiegi te mają zastosowanie zarówno w stomatologii, jak i w medycynie estetycznej. W stomatologii pozyskany materiał możemy wykorzystać w zabiegach chirurgicznych, periodontologii, implantologii, a nawet w endodoncji czy pedodoncji. Fibrynę bogatopłytkową I-PRF w postaci płynu oraz A-PRF w postaci matryc lub korków stosuje się celem przyspieszenia gojenia się ran i odtwarzania struktur tkankowych w trudnych anatomicznie rejonach jamy ustnej. Dodatkowo obydwie frakcje I-PRF oraz A-PRF wykorzystywane są w technikach łączonych podczas zabiegu wzbogacania przeszczepów kostnych, w celu nasilenia procesów kościotwórczych i regeneracji tkanek miękkich. Korki fibrynowe potrafią zminimalizować możliwość wystąpienia suchego zębodołu po ekstrakcji zęba. Fibryna jest bardzo przydatna w augumentacji kości, często jako przygotowanie do leczenia implantologicznego. Może być także wykorzystana przy podnoszeniu dna zatoki szczękowej oraz do sterowanej regeneracji kości. Mnogość zastosowań powoduje, że w naszym Gabinecie chętnie sięgamy i korzystamy z dobrodziejstw, które daje nam odpowiednio przygotowana krew pacjenta. Należy pamiętać, że mimo bezpieczeństwa, które oferuje taki zabieg, istnieją przeciwwskazania do przeprowadzenia procedury. Są nimi:

  • ciąża oraz laktacja
  • choroby autoimmunologiczne
  • choroba nowotworowa
  • zaburzenia krzepliwości krwi
  • choroby przebiegające z zaburzeniami funkcji lub liczby płytek krwi
  • choroby krwi
  • aktywna opryszczka lub inne zakażenia skóry
  • stosowanie aspiryny i innych NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych).

Te same przeciwwskazania dotyczą wykorzystania materiału autologicznego do przeprowadzenia zabiegów z zakresu medycyny estetycznej.

Dużym zainteresowaniem wśród pacjentów cieszą się terapie osoczem bogatopłytkowym na twarz, szyję, dekolt, dłonie, a także włosy. Efekty są bardzo naturalne, nie zmieniają rysów twarzy, jedynie niwelują oznaki starzenia, a w przypadku młodych osób uzyskujemy działanie profilaktyczne. Już od ok. 25 roku życia spada produkcja własnego kolagenu w skórze, dlatego podjęte odpowiednio wcześnie działania, przynoszą pożądane rezultaty. Osocze działa regeneracyjnie i odżywczo, stymuluje skórę do szybszej odbudowy, tworzą się nowe naczynia włosowate w skórze, dzięki czemu tkanka jest lepiej odżywiona. Zabieg nie służy wypełnianiu bruzd – o tym pacjent powinien pamiętać decydując się na taką procedurę. Oprócz osocza bogatopłytkowego pozyskujemy również fibrynę komórkową i strukturalną korzystając z zestawów Plasma Complex firmy Keymed. Fibryna komórkowa to koncentrat komórek macierzystych, czynników wzrostu oraz leukocytów, który stymuluje proces odnowy biologicznej tkanki skórnej, inicjując proces regeneracji. Fibryna strukturalna to trójwymiarowy stelaż dla nowo tworzonej tkanki skórnej. Odgrywa istotną rolę jako nośnik dla komórek macierzystych, czynników wzrostu, cytokin i leukocytów. W wyniku powolnej koagulacji wstrzykniętej w tkanki fibryny, a tym samym utworzonej naturalnej sieci na której będą zachodziły procesy naprawcze, efektami zabiegów będą: wygładzenie zmarszczek, poprawa napięcia i gęstości skóry oraz regeneracja naskórka oraz skóry właściwiej. Plasma Complex wypełnia przestrzenie tkankowe, szczególnie miejsca zwiotczałe, pomarszczone, wysuszone, które wymagają odbudowy i przywrócenia prawidłowego ukrwienia, tj. okolice oczu, łuk jarzmowy, powierzchnia policzka, szyja, dekolt. Badania pokazują, że stopniowa polimeryzacja i usieciowanie włóknika skutkuje uwięzieniem, a następnie przedłużonym uwalnianiem cytokin i czynników wzrostu z preparatu, utrzymującym się co najmniej przez tydzień.

Bardzo istotną kwestią jest stosowanie certyfikowanych zestawów probówek, na co kładziemy ogromny nacisk. Stosujemy tylko przebadane i pakowane jałowo zestawy z odpowiednimi certyfikatami.